تبلیغات
ایستگاه دانشجویی|دانلود مقاله|پروژه|پرسشنامه|تحقیق|جزوه|نمونه سوال - معماری پارتیان

معماری پارتیان

معماری پارتیاین فایل با 13 مگابایت در فایل زیپ که حاوی یک فایل word و یک فایل pdf میباشد قرار دارد از این فایل بی نقص می توان بعنوان پروژه و یا مقاله و تحقیق استفاده کرد که به شیوه ی معماری پارتیان می پردازد و بیشتر برای دانشجویان رشته معماری مناسب است و در ایستگاه دانشجویی قرار داده شده است.
چکیده ای از متن:
مقدمه:
پارت ها که از نژاد آریایی ایرانی بوده ٬حکومت ساقط شده هخامنشیان را از جانشین اسکندر مقدونی (سلوکیان ) پس گرفته و بیش از دو قرن ٬ دولتی نیرومند از چین تا روم ایجاد نمودند...
روشهای معماری سلسله های اشکانی و ساسانی در ایران تحت عنوان شیوه معماری پارتی مشخص می گردد. پس از انقراض حکومت سلوکیان بدست «ارشک» ( بنیان گذار سلسله اشکانیان )، قوم ایرانی نژاد « پارت » بر ایران مسلط می شود و بار دیگر اداره و کنترل کشور بدست ایرانیان می افتد و دوران غلبه عنصر هنری یونان، در ایران خاتمه می یابد.
پارت ها در زمینه هنر ٬ معماری و  شهر سازی خلاقیت و ابتکار بسیاری را ایجاد نمودند. در معماری دو عنصر نو ظهور :چون احداث گنبد بر روی بنا های چهار ضلعی و دیگری ساخت بنا های ایوانی طاق دار ٬ که از انتها و دو طرف دیگر با دیوار های محصور و سقفی سهمی گونه دربر دارد٬ منسوب به این دوره است.
شیوه معماری پارتی:
معماری پارتی با معماری پارسی تفاوت های بسیار دارد. در این دوره امکان فراهم آوردن بهترین و مرغوب ترین مصالح ساختمان از دورترین نقاط کشور وجود نداشت، بنابراین ساختمان ها بیشتر با مصالح دم دست و بومی ساخته می شدند. در این دوره معماران بجای بکاربردن تیرهای جهت پوشش افقی سقف ها، روش دیگری را برای پوشش نهایی ساختمان ها بکار گرفتند که شاید مهمترین تحول معماری قبل از اسلام در ایران باشد. بدین ترتیب استفاده از گنبد ( بجای سقف که برای تحمل وزن آن علاوه بر تیر و تیرچه های چوبی داخل سقف، می بایست تعداد زیادی ستون سنگی نیز در زیر آن بکار روند ) شروع می شود. علاوه برگنبد، پوشش های طاقی و قوسی نیز در ساختمان ها همزمان با گنبد آغاز می شوند....
مهمترین ویژگیهای معماری شیوه پارتی:
  1. گوناگونی در طرح ها و بهره گیری از اندام های گوناگون
  2. جفت سازی در نیایشگاه ها و کاخ های پذیرایی و عدم جفت سازی در کاخ مسکونی و خانه ها
  3. درونگرایی با بهره گیری از میانسرا
  4. شکوه و عظمت دادن به ساختمانها با بند ساختن آنها
........


برچسب ها: تحقیق معماری، مقاله معماری، پروژه معماری، پارت ها، معماری باستانی، ویژگیهای معماری پارتی،
[ چهارشنبه 23 دی 1394 ] [ ساعت 04 و 30 دقیقه و 21 ثانیه ] [ admin admin ]